Početkom prosinca dvoje predstavnika Novog sindikata otputovalo je u Švedsku na prvi sastanak Savjetodavnog odbora mladih Clean Clothes kampanje (CCC). Savjetodavni odbor pokrenut je u okviru EU DEAR programa pod nazivom „Fashioning a Just Transition“.
U konzorciju programa uz Novi sindikat, sudjeluje još 12 organizacija iz Belgije, Njemačke, Austrije, Finske, Češke, Sjeverne Makedonije, Švedske, Italije, Srbije i Turske, te Nizozemske. Kroz niz aktivnosti bit će uključene i brojne druge organizacije-članice CCC-a.
U sklopu programa CCC će se baviti pravednom tranzicijom tekstilne industrije na održiviji način proizvodnje, koji mora uključivati i poštivanje radničkih prava i dostojanstvenu plaću.
Jedna od glavnih aktivnosti bit će pisanje manifesta o pravednoj tranziciji, u koji će biti unijeta iskustva mnogih organizacija s terena, njihovi stavovi, kao i stavovi radnika. Kako bi ovo područje obuhvatilo što više različitih mišljenja, CCC je inicirala pokretanje Odbora mladih (Youth Advisory Board ili skraćeno YAB).
Glavna zadaća YAB-a bit će savjetovati CCC tokom procesa pisanja manifesta, kako bi se i mlađa publika zainteresirala za ovu važnu temu.
Od 29. studenog do 1. prosinca ove godine u Malmöu u Švedskoj organiziran je prvi sastanak YAB-a. Domaćin je bila organizacija CCC-a iz Švedske, Fair Action.
U nastavku prenosimo dojmove našeg predstavnika u YAB-u, Antonija Vargantolića.
Dragi kolege i kolegice,
nakon što su splasnuli dojmovi od mojeg putovanja na prvi susret YAB-a, koji se održao u Malmöu, podijelit ću s vama svoje dojmove i što smo radili tamo.
Prvi dan započeli smo s upoznavanjem. Tko smo, iz koje zemlje dolazimo i koju organizaciju predstavljamo u projektu. Nakon toga smo pogledali vrlo poučan film o nesreći koja se dogodila u tvornici Rana Plaza, u Dhaki u Bangladešu.
Identificirali smo vidljive povrede ljudskih prava koje su prikazane u filmu (nesigurni radni uvjeti, rad maloljetnika, potplaćenost, mobing i slično). Raspravljali smo o problemima povezanim s pravednom tranzicijom iz različitih gledišta. Ta gledišta su se odnosila na perspektivu radnika, kompanije, vlada i nas kao Savjetodavnog odbora.
Drugi dan smo započeli povijesnim razgledavanje grada, koje je meni osobno bilo vrlo poučno i zanimljivo, posebno zbog toga što je u Švedskoj od ranih dana postojao aktivizam i borba za radnička prava koje nam je vodič prikazao kroz dijelove grada, pričajući njihove priče i borbe sa sustavom koje su iznjedrile njihovo današnje stanje.
Nakon razgledavanja smo se bolje upoznali sa CCC mrežom i projektom o pravednoj tranziciji. Shvatili smo što je YAB, koja je njegova uloga unutar projekta, razmatrali smo neke ideje i odlučivali o nekim stvarima vezanim za YAB. Raspravljali smo o pravednoj tranziciji sa stajališta zemalja iz kojih dolazimo.
Spomenuo sam koruptivnu hobotnicu naše zemlje, rad našeg sindikata ističući imena Marija Ivekovića i Tomislava Kiša i njihov rad na sindikalnoj sceni Hrvatske, kontradiktornost članka 56. Ustava Republike Hrvatske te problem odlaska velikog broja mladih ljudi iz zemlje u inozemstvo radi političko-ekonomskih razloga u našoj državi. Bilo je malo nevjerojatno slušati kolege i kolegice iz razvijenih država Europe koji su pričali o svojim iskustvima, jer mi možemo samo sanjati da ćemo jednog dana doseći tu razinu socijalno-ekonomskih prava i standarda.
Treći dan smo radili na točkama koje će biti dio Manifesta. Radili smo u grupama i izlagali naše ideje. Za kraj smo napravili rezime sva tri dana i podijelili svaki svoje mišljenje kako smo doživjeli ta tri dana.
Sve u svemu, jedno vrlo divno i poučno iskustvo, nastavit ćemo radom online sastancima te ponovnim susretom za godinu dana. Taj rad bi trebao donijeti promjene na području u Europe u sljedeće tri godine. Vrlo sam zahvalan i ponosan na prilici koja mi je pružena da budem predstavnik mladih u YAB-u.
Antonio Vargantolić